صفحه اصلي > هم اندیشی اساتید > کارگاه های معرفت افزایی 
چهارشنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٨
 

طرح جستار معرفت

تعریف: برگزاری کارگاه های معرفت افزایی ویژه استادان دانشگاه های سراسر کشور

مقدمه:

یکی از مسائلی که در سال های اخیر مورد تاکید مقام معظم رهبری (دامت ظله العالی) قرار گرفته است و در جلسات ایشان با قشر دانشگاهی از آن سخن به میان آمده است، مسأله ارتقای معرفت دینی استادان دانشگاه هاست. نظر به نقش و جایگاه استادان در ترویج فرهنگ و اشاعه مقدسات و در عمل به وظیفه امر به معروف و نهی از منکر، مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی در راستای رسالت خود اقدام به برگزاری کارگاه  های معرفت افزایی ویژه استادان دانشگاه های سراسر کشور نموده است.

برگزاری کارگاه ها به این شیوه عملی نو و بدیع است که در ابتدای راه نیازمند بهره گیری از تجربه ها و استفاده از بازخورد ها و نظرات همه دلسوزان دانشگاهی می باشد. سعی بر آن است که در این کارگاه ها موضوعات متنوع با رویکرد های دینی ، اجتماعی ، فرهنگی و ... و با دعوت از استادان خبره و صاحب فن در محل دانشگاه های اثرگذار و به صورت چالشی برگزار گردد.

برگزاری کارگاه های مذکور علاوه بر اثرگذاری بر استادان گرامی به صورت غیر مستقیم موجب تاثیرات مثبت بر دانشجویان خواهد شد.

اهداف طرح:

       1-عمل به منویات مقام معظم رهبری در خصوص گسترش آزاد اندیشی در دانشگاه ها

       2-برنامه ریزی جهت ارتقا سطح معرفت دینی استادان

       3-هم افزایی استادان دانشگاه ها با سلایق مختلف

       4-شناسایی استادان صاحب دغدغه و ایجاد ارتباط میان ایشان

       5-تعامل صمیمانه و موثر جامعه دانشگاهی و روحانیت معظم

       6-گسترش فعالیت های ویژه استادان

       7-مشارکت و جذب حداکثری استادان در زمینه ارتقا معرفت دینی

 

مشروح طرح:

مراد از کارگاه های معرفت افزایی نشستی است که در آن تهدادی از استادان دانشگاه با تنوع تخصص ها حضور داشته و با مدیریت یکی از استادان (کارشناس منتخب) به بحث درباره موضوعات مرتبط با معرفت دینی می پردازند.

سعی بر این است که در کارگاه ها از پیشرفته ترین ابزار های انتقال مفهوم نظیر استفاده از ویدیو پرژکتور ، اسلاید های آموزشی و ... استفاده شود.

یکی از برنامه های پیش بینی شده جهت کارگاه های آتی استفاده از سامانه کارگاه غیرحضوری و با بهره گیری از ویدیو کنفرانس می باشد.

از مسایل مورد تاکید در کارگاه، لزوم مطالعه قبلی استادان حاضر در جلسه است، به این صورت که نهایتا 10 روز قبل از برگزاری کارگاه منابع مطالعاتی به تعداد استادان ارسال می گردد تا با حضور ذهن مناسب در جلسه شرکت نمایند.

موضوع دیگر برگزاری کارگاه در یک روز کاری است که به نوبه خود مستلزم توانایی استاد و کارشناس کارگاه در تنوع بخشی به موضوع منتخب و هدایت همراه با نشاط استادان می باشد.

از آنجا که مخاطب کارگاه ها استادان دانشگاه ها می باشند لازم است جلساتی در شان ایشان و با توجه به محدودیت زمانی و سطح انتظارات این قشر فرهیخته تشکیل شود.

در پایان هر کارگاه صدور گواهینامه شخصی به نام هریک از استادان از سوی مرکز انجام می شود.

 

 

 

 

 

لینکها

 


اوقات شرعی

تمامی حقوق این پایگاه متعلق به دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان میباشد.